מעמסה פיזית ונפשית בטיפול בחולה האלצהיימר

המעמסה הפיזית והנפשית הקשורה בטיפול בחולה האלצהיימר/ מאת: גליה ברגמן

בעיות בנושא האוכל: החולה הדימנטי עלול לשכוח שעליו לאכול. עובדה זו מקשה מאוד על המטפל, הן מבחינת הגשת האוכל והן בהשגחה שהחולה יאכל. לעיתים החולה שוכח שאכל ודורש כל הזמן עוד ועוד אוכל, מה שגורם לעימותים ומתח בין המטפל למטופל. או כאשר החולה מסרב לאכול, מה שיוצר תחושת חרדה אצל המטופל, מפני מוות מרעב או תת-תזונה.

דוגמה אחת: כשרופא אבחן את אביה של תמר כסובל מתת תזונה, הופתעה שכן מאז פטירתה של האם יש סידור עם השכנה שרוכשת עבורו מדי יום ו' את כל המצרכים הדרושים. מסתבר שהאב היה משליך את המצרכים הישר משקית הקניות אל פח האשפה.

דוגמה שנייה: כשסיימנו את ארוחת הערב שאל בני: "אמא מתי אוכלים?" וכולם פרצו בצחוק. הוא למעשה חיקה את חמותי החולה באלצהיימר, ששוכחת את כל מה שהיא עושה, כולל את העובדה שהרגע סיימה לאכול, ושואלת "מתי נאכל?"

בעיות ברחצה: בשלב האמצעי של מחלת האלצהיימר עלול החולה לפתח פחד מפני מים ומפני רחצה. הדבר נובע כנראה מפחד מהחלקה או משכחה לשם מה נחוצה הרחצה. הצורך בשמירה על הגיינה אישית יוצר מתחים בין המטפל למטופל ואף לעימותים קשים. המטפל אינו מקשר 
בין הסירוב להתרחץ למחלה. 
אם לא אכריח את אימי להתקלח מידי יום, היא לא תעשה זאת כלל והריח הנודף ממנה הוא איום. ובכל יום כשאני מכינה את אימי לרחצה היא מתחילה לצרוח "הצילו" בעלי חושב שאני מרשעת, הילדים חושבים שאני מתעללת בסבתא ואני קרועה באמצע.

בעיות בשליטה על הצרכים: בשלב מסויים של המחלה החולה מפסיק לשלוט על הסוגרים ולכן גם על צרכיו. דבר שדורש מהמטפל להחליף לחולה חיתולים ולהתמודד עם ריחות קשים בבית. פעולה זו מחזירה את המטפלים לתקופת הטיפול בתינוקותיהם. אך להבדיל כאן מדובר בתקופה לא מוגבלת והמצב רק ילך ויחמיר עם התקדמות המחלה.
דוגמה: כשאבא שלי צריך לשירותים הוא מושך בידי, אך אינו יכול לציין אם צריך לעמוד או לשבת. אני מנסה לנחש, ולחשב מתי ביצע יציאה, ואם כבר עשה צואה אז עכשיו זה בטח רק פיפי, ואז אני מעמידה אותו. לפעמים אני לא מנחשת נכון, ומושיבה אותו על האסלה, ואז הוא מתחיל להשתין לכל עבר, ואני לא יודעת אם לבכות או לצחוק.

דוגמה: אמא של רעייתי חולת אלצהיימר, ומתגוררת עימנו מזה שנה בדירה גדולה וחדשה שרכשנו כדי שתוכל לחיות עמנו. אשתי בת יחידה ואמה פינקה אותה ואותנו כל חייה, וטיפלה בילדינו כשיצאנו לעבודה. היתה אם וחמות נהדרת. אך כעת המצב בלתי נסבל. חדרה מול חדרנו, והיא אינה שולטת על צרכיה. לעיתים מסכימה לשים חיתול ולעיתים מסרבת, ואז נהנית למרוח את צואתה על קירות החדר. אינני יודע מה לעשות. מצד אחד אני זוכר את אישיותה הקודמת ואת מסירותה ומצד שני קשה לחיות כך. אין באפשרותנו לאשפזה במוסד בעקבות רכישת הדירה החדשה. אנחנו רבים כל היום. הילדים ואנחנו מתביישים להביא חברים ואורחים הביתה, ואים שום מוצא.


למידע נוסף התקשרו עכשיו! 04-8247347 | 054-2333173 | 054-2333172