אבדנים במחלת אלצהיימר

האדם החולה במחלת האלצהיימר חווה אבדנים רבים, וככל שהמחלה מתקדמת כן מתעצמים האבדנים. הכישורים הנפגעים במחלת האלצהיימר הם: הזכרון, השפה, היכולת קוגניטיבית, קואורדינציה וכישורים מוטוריים, מצב רוח והתנהגות, יכולת לבצע פעילות יום יומית.  

אבדן זיכרון
בשלב ההתחלתי של המחלה האדם מתקשה בזכירת מאורעות מהעבר הקרוב. עלול להתקשות בזכירת שמות ומחשבות, ומציאת המילה המתאימה. שם לחפצים יומיומיים כגון: מפתחות או משקפיים שלא במקומם הרגיל. החולה עלול להתקשות במסירת הודעות טלפוניות, עלול לשכוח פגישות, עלול ללכת לאיבוד בטיול למקום מוכר לו.
בשלב האמצעי של המחלה האדם החולה אינו מודע לכל המאורעות מהעבר הקרוב, יכול עדיין לזכור את העבר הרחוק יותר, לא יכול ליצור זכרונות חדשיםולא מסוגל ללמוד. 
בשלב הסופי של המחלה אין לאדם זיכרון כלל.

אבדן שפה
בשלב ההתחלתי של המחלה יתכן והאדם ירצה פחות קומוניקציה, אך הדיבור אינו נפגע. אוצר המילים פוחת במקצת, והחולה מתקשה במציאת המילים, הניסוחים לא יהיו ברורים, והוא עלול לומר דברים בלתי רלוונטיים לפעמים.
בשלב האמצעי של המחלה האדם מדבר פחות או חוזר על אותן מילים או משפטיםללא הרף, מדבר יותר לאט ועם הפסקות, משתמש במשפטים בלתי שלמים ומנסח מחדש את מה שנאמר. מתקשה בבניית משפטים ואומר דברים נטולי היגיון. אוצר המילים פוחת בצורה ניכרת, עלול לאבד את היכולת להבין שפה כתובהו/או מדוברת, עלול להמציא מילים, ויש לחזור על הוראות והסברים עבורו מספר פעמים.
בשלב הסופי של המחלה האדם עלול לאבד לגמרי את יכולת הדיבור או שאוצר המילים מצטמצם למילה אחת או שתיים שעליהן הוא חוזר ללא הרף. יכול לחזור על מילים או משפטים פשוטים מבלי להבינם, עלול לא להבין את מה שנאמר.

אבדן יכולת קוגניטיבית
בשלב ההתחלתי של המחלה יש לאדם קושי לטפל בעיניינים כספיים: תשלום חשבונות, ניהול פנקס צ'קים, חישוב עודף. מתקשה בביצוע מטלות מורכבות אך מוכרות כגון: ברידג', עלול להתקשות בידיעת השעה, יתכן שלא יהיה מסוגל לעבוד.
בשלב האמצעי של המחלה האדם מתקשה יותר בקבלת החלטות ובבחירה, אינו מסוגל לבצע אפילו חישובים פשוטים, מתקשה בריכוז, ומאבד בקלות את חוט הסיפור. צריך להסביר לו איך להשלים מטלות (יש לחלק את המטלות לשלבים ולחזור על ההוראות מספר פעמים. החולה מראה שיפוט לקוי, מאבד את חוש הזמן והמקום ולעיתים קרובות שוכח היכן הוא נמצא ואיזו שעה, יום ועונה זו.
בשלב הסופי של המחלה האדם מחוסר כמעט כל תפקוד קוגניטיבי.

אבדן קואורדינציה וכישורים מוטוריים
בשלב ההתחלתי יש לאדם קואורדינציה וכישורים מוטוריים טובים בדרך כלל, יתכן זמן תגובה איטי יותרויתכן שלא יהיה מסוגל לנהוג. 
בשלב האמצעי של המחלה האדם מאבד קואורדינציה ושיווי משקל, עלול להתקשות בהכתבה לגוף מה שהראש רוצה שיעשה, עלול להיות בלתי יציב, להתנגש בדברים וליפול בקלות. עלול להתקשות בהליכה ולאבד את היכולת לכתוב בצורה קריאה.
בשלב הסופי של המחלה האדם מאבד את היכולת ללכת ולהתיישב, עלול לאבד את היכולת לחייך ולבלוע, עלול להתעלף או לאבד את ההכרה.

אבדן מצב רוח והתנהגות
בשלב ההתחלתי של המחלה האדם עובר שינויי מצב רוח, נסוג מבחינה חברתית, מחפש ומעדיף את המוכר, פחות ספונטני, מגלה פחות יזמה, עלול להכחיש את השכחה והבלבול שלו, עלול לסבול מדיכאון.
בשלב האמצעי של המחלה האדם עובר שינויי מצב רוח לעיתים קרובות, שקוע בעצמו ולא רגיש לרגשות אחרים, אינו מראה חום, עלול להיות נסער וללכת אנה ואנה, להיות חשדן ולסבול מהלוצינציות ומהפרעות בשינה.
בשלב הסופי של המחלה האדם נסער לעיתים קרובות, בדרך כלל נראה אדיש למתרחש סביבו, עלול שלא להכיר את המטפל העיקרי שלו.

אבדן היכולת לבצע פעולות יומיומיות (ADL)
בשלב ההתחלתי של המחלה האדם מבצע את הפעולות היומיומיות בלי עזרה או עם עזרה מועטה. 
בשלב האמצעי של המחלה האדם זקוק לעזרה בכל פעולות היומיום, עלול להתקשות בבחירת בגדים מתאימים לעונה ולאירוע ובלבישתם, עלול לפתח פחד מפני רחצה או להתקשות בהבטים המכניים של הרחצה, עלול לשכוח היכן השירותים ולהתקשות בחלקים הטכניים של הליכה לשירותים, עלול לפתח חוסר שליטה על הסוגרים.
בשלב הסופי של המחלה האדם זקוק לעזרה בכל הפעילויות או לטיפול כולל, יש לרחוץ אותו, להלביש אותו, ולטפל בהפרשותיו וכו'.

למידע נוסף התקשרו עכשיו! 04-8247347 | 054-2333173 | 054-2333172